Агрегати-міцели з бутиратом, що виробляється бактеріями у складі здорового мікробіома кишківника, ефективно борються з харчовою алергією. Це показали вчені університету Чикаго, які представлять результати дослідження на осінній конференції Американського хімічного товариства. Коротко про наукову роботу розповідається у прес-релізі на MedicalXpress.
Відомо, що бутират сприяє зростанню корисних бактерій та підтримує здоровий стан слизової оболонки кишечника. При порушенні мікробіома, коли бактерії, що виробляють бутират, гинуть, фрагменти частково перевареної їжі можуть просочуватися крізь стінку кишечника, потрапляючи в кров і викликаючи імунну реакцію, яка, у свою чергу, може призводити до алергії.
Вчені розробляють різні способи застосування корисних мікроорганізмів в кишечник, наприклад, через трансплантацію фекальних мас або перорально. Проте клінічні випробування завершилися невдало, тому дослідники замислилися з інших способів доставки бутирата в організм людини. Прийом у вигляді харчових добавок також не є найкращим рішенням, оскільки бутират має неприємний запах собачих екскрементів і прогорклого масла і руйнується в шлунково-кишковому тракті до того, як він міг би досягти місця призначення в нижніх відділах кишечника.
Нова система доставки бутирату являє собою полімери бутаноїлоксиетилметакриламіду з метакриловою кислотою, що мають бутиратну групу як бічний ланцюг. Полімери формували агрегати – полімерні міцели, що містять у своїй серцевині бутиратні групи, що маскує неприємний запах. Міцели були введені в систему травлення мишей, у яких були відсутні здорові кишкові бактерії або була порушена нормальна робота слизової оболонки. Травні соки вивільняли бутират у нижніх відділах кишечника, а полімери, що залишилися, видалялися з фекаліями. Лікування відновило захисний бар’єр кишечника та мікробіом за рахунок посилення вироблення пептидів, що вбивають шкідливі бактерії. Їхнє місце зайняли корисні бактерії, які продукують бутират.
Введення міцел гризунам з алергією усувало небезпечну для життя анафілактичну реакцію на арахіс. Так як цей тип терапії не є антигенспецифічним, його можна використовувати для лікування широкого спектра алергій. Надалі вчені планують провести випробування з більшими тваринами та людьми. Якщо вони увінчаються успіхом і FDA схвалить пероральне лікування, міцели можуть продаватись у невеликих упаковках, вміст яких можна розмішувати у склянці води. Також розглядається варіант із ін’єкцією.