Скандинавська дієта рятує від діабету і хвороб серця — Диетическая кухня

Скандинавська дієта рятує від діабету і хвороб серця

Учені зі Швеції провели масштабне дослідження, щоб з’ясувати, як впливає скандинавська дієта на здоров’я людини. Упродовж півроку їх піддослідні дотримувалися традиційного для країн з холодним кліматом раціону. В результаті їх організм став краще захищений від ризику виникнення серцево-судинних захворювань і діабету. Дослідники також хочуть з’ясувати, як дієта впливає на зниження індексу маси тіла.

В цілому фахівці Лундського університету спостерігали за двома групами добровольців. У одній з них були ті, хто харчувався по-сканднавсьи. Учасники іншої харчувалися відповідно до власних переваг, вони не були обмежені в споживанні червоного м’яса і білого хліба. Середній вік добровольців становив 55 років, 67 відсотків з них складали жінки.

У меню скандинавської дієти входили: рапсове масло, північні ягоди (брусниця, морошка, голубика, журавлина), коренеплоди, боби, декілька видів капусти, горіхи, м’ясо диких тварин і птахів, три порції риби, що мешкає в холодних водах (оселедця, тріски, лосося) на тиждень, каші або пластівці з цілісних злаків і нежирні молочні продукти. Інші учасники експерименту замість рапсового масла вживали в їжу вершкове, їли менше ягід і овочів, більше м’яса.

Коли через півроку добровольці знову пройшли медогляд, виявилось, що вага тіла учасників, а також їх показники кров’яного тиску і чутливості до інсуліну залишилися на колишньому рівні. Але картина з складом холестерину в крові у людей з двох груп змінилася. У тих, хто дотримувався скандинавської дієти, було зафіксоване серйозне поліпшення ліпідного обміну, що, у свою чергу, знижує ризик серцево-судинних захворювань. Що також показово – в крові людей, які харчувалися по-скандинавскі, було відмічене зменшення речовини інтерлейкіну-1 (IL-1), тоді як у інших, навпаки, збільшення. Підвищення рівня IL-1 у крові говорить про запальні процеси, характерні для початку розвитку діабету.