Вчені Колумбійського університету в США розкрили, що харчовий цукор шкодить мікробіому кишечника, сприяючи метаболічним захворюванням, переддіабету та збільшенню ваги. Результати дослідження опубліковані у журналі Cell.

Відомо, що західна дієта з високим вмістом цукру та жирів здатна призвести до ожиріння, метаболічного синдрому та діабету, проте механізми, що лежать в основі такого зв’язку, були невідомі. У ході дослідження фахівці простежили за тим, як цукор впливає на мишачий мікробіом – співтовариство мікроорганізмів, які беруть важливу участь у травленні та регулюють метаболізм.

Після чотирьох тижнів дієти у тварин виявились ознаки метаболічного синдрому, такі як збільшення ваги, резистентність до інсуліну та непереносимість глюкози. Крім того, їх мікробіоми різко змінилися, наприклад, поменшало сегментованих нитчастих мікроорганізмів, звичайних для гризунів, риб і курей, а кількість інших бактерій збільшилася.

Скорочення числа нитчастих бактерій впливає здоров’я тварин через вплив на специфічні імунні клітини. Цукор сприяє зростанню бактерій Faecalibaculum rodentium, що витісняють нитчасті бактерії, що, у свою чергу, знижує кількість клітин Th17 у кишечнику. Подальші експерименти показали, що ці клітини необхідні запобігання метаболічних захворювань, діабету і збільшення ваги. Th17 виробляють молекули, які уповільнюють всмоктування шкідливих ліпідів з кишечника та протидіють запаленню ШКТ.

Хоча люди не мають нитчастих бактерій у складі мікробіома, автори вважають, що у людському мікробіомі присутні бактерії, які грають аналогічну роль.

от admin