Вчені Інституту передових наук та технологій Бекмана при Університеті штату Іллінойс довели зв’язок між вживанням їжі з великим вмістом жирів та рівнем оксиду азоту в організмі. Оксид азоту (NO) є сигнальною молекулою, що бере участь у розвитку запалення та підвищує ризик розвитку раку. Результати дослідження опубліковані у журналі ACS Central Science.

Фахівці розробили чутливий молекулярний зонд BL660-NO. Це наноустрій є групою атомів або молекул, здатних візуалізувати процеси, що відбуваються в глибині живих тканин. Біолюмінесцентний зонд взаємодіє з певними молекулярними структурами, у разі — з оксидом азоту.

Вчені використовували зонд для порівняння рівня NO у мишей з раком молочної залози, яких годували їжею з високим вмістом жиру (на нього припадає 60 відсотків калорій), з рівнем у мишей, які харчуються кормом з низьким вмістом жирів (10 відсотків калорій). У першому випадку дослідники спостерігали значне підвищення рівня NO в мікросередовищі, що оточує ракову пухлину, що доводить його прямий зв’язок із патологічним процесом. Таким чином, дієта, що сприяє запаленню, може посилити вироблення оксиду азоту. Це відбувається за рахунок імунних клітин макрофагів та гіперекспресії ферменту, що синтезує NO, що, у свою чергу, може стимулювати подальше прогресування пухлини.

Мікросередовище є складною системою, яка впливає на розвиток раку. Для неї характерна присутність великої кількості прозапальних молекул, вироблення яких пов’язане з вживанням сильно оброблених продуктів з великим вмістом жирів. NO спочатку виробляється імунними клітинами для боротьби з раковими клітинами, оскільки ця молекула має цитотоксичну дію, проте згодом оксид азоту досягає концентрації, типової для пухлинного мікросередовища.

от admin